Jsme pravé pojízdné science centrum! Exponáty dovezeme přímo k vám. A nebudou to ledajaké exponáty, některé z nich nejsou k vidění v žádném českém science centru.

Můžeme k vám dovézt UCELENOU VÝSTAVU, která hravě vyplní několik místností (okolo 100 m2). Výstavě bude slušet tradiční, i netypický prostor, část exponátů může fungovat i ve venkovním prostoru. Máme exponáty vhodné pro rodiny s dětmi, ale i zajímavé pro dospělé publikum. Detaily k možnostem výstav najdete v nabídce ke stažení.  K výstavě máme připravený také pracovní list, který návštěvníky skrze exponáty provede a položí jim ke každému exponátu tematickou otázku.

Pokud máte zájem o JEDNOTLIVÉ EXPONÁTY, veškeré info najdete na stránce níže.

Exponátů máme celou řadu, a tak si můžete vybrat téma, které je vaší akci nejblíže. Budete-li chtít, hravě vyplní větší místnost. Návštěvníci vaší akce chodí mezi jednotlivými pokusy a sami si je zkouší. U každého exponátu je návod i jednoduché vysvětlení. 

Exponáty mohou fungovat zcela bezobslužně, ale můžeme je doprovodit také zajímavým výkladem některého z performerů, kteří radí návštěvníkům, doplňují zvídavé otázky svými hlubšími znalostmi, motivují a hrají si společně s návštěvníky.

Některé exponáty jsou vhodné spíše pro rodiny s dětmi, některé spíše pro dospělé publikum.

Štítky u exponátů vám pomohou v orientaci, zda jsou exponáty vhodné ven nebo dovnitř a zda je ocení více děti nebo dospělí.

Stoly nejsou součástí expozice, na jejich zapůjčení se domlouváme individuálně. Expozice nepotřebuje nic specifického, pouze dostatek elektrických zásuvek. Některé exponáty také vyžadují tmu nebo šero.

Orientační cena

Na cenách se domlouváme individuálně dle možností pořadatele, rozsahu a délky zápůjčky.

  • Typicky například zapůjčení 1-2 exponátů na akci, kde ÚDiF vystupuje, znamená jen mírný 3 – 6 000 Kč příplatek.
  • Při samostatném zapůjčení 6 exponátů na jeden den je třeba uvažovat přepravu, instalaci a deinstalaci na akci. Cena se tak může pohybovat kolem 18 000 Kč + doprava.
  • Při dlouhodobé zápůjčce 6 exponátů počítejte zhruba s 12 000 Kč na instalaci a deinstalaci + dopravu. Cenu zápůjčky řešíme individuálně.

* Na vaše akce jezdíme z Brna za 9 Kč/km.

ELEKTRICKÁ LABORATOŘ

Společným tématem exponátů je elektřina. Najdete mezi nimi experimenty spíše pro starší děti a dospělé, případně pro školní skupiny. Experimenty jsou tradiční i originální a propojují fascinující svět plný blesků a výbojů s historií elektřiny.

Instalace je vhodná do sucha a šera.

Plazmakoule

Vynález Nikoly Tesly je dnes oblíbenou dětskou hračkou a novináři jej přímo zbožňují. Pohrajte si s ikonou vědy a ovládněte barevné blesky. Potřebujeme: elektřinu, stůl, šero.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř

Faradayův generátor

Michael Faraday objevil spojitost mezi elektřinou a magnetismem. Dvě síly, které se nedají od sebe oddělit. Jak přeměnil jednu v druhou si můžete vyzkoušet na našem historicky věrném exponátu. Potřebujeme: elektřinu, malý stůl, ideálně šero.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Vyděržaj pioněr

Známá hra z filmu Pelíšky může přinést zábavu do každé společnosti. Odvážlivci si mohou zkusit, jaké napětí ještě zvládnou udržet ve svých rukách.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Hraní hudby přes lidi

Člověk může v elektrickém obvodu zastat poměrně netradiční místo – a to místo vodiče. Když se účastníci dotknou dvou elektrických konců, začne jimi protékat malinký proud, který nejsou schopni ucítit, ale který je dostatečný k tomu, aby přenesl signál do reproduktoru a spustil hudbu.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Výroba elektřiny rotopedem

Vyzkoušejte si, kolik elektřiny jste schopni ušlapat a zasoutěžte si s ostatními. Jak náročné je rozsvítit jednu žárovku? Kolik členů rodiny by muselo šlapat, aby se zároveň mohli dívat na televizi? A co to znamená vyšlapat jednu tatranku? Obrazovka kromě aktuálního výkonu šlapajícího ukazuje i nejlepší výsledek dne. Účastníci se tak mohou směle předhánět.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Elektrostatický zvonek

Aby vám zvonek zacinkal, musíte mu dodat energii. A v tomto případě půjde o stejnou elektřinu, která dokáže zvedat vlasy na dálku. I elektrostatika umí věci rozhýbat a v našem případě dokonce i rozeznít.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

 

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Poslušný magnet

Běžné magnety fungují vždy a všude, a tak občas může být těžké od nich něco odtrhnout. Poslušný magnet však poslouchá na povel. Stačí stisknout tlačítko. Vyzkoušejte, kolik kovu zvládnete najednou přenést z místa na místo.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Jak rozsvítit žárovku

Rozsvítit žárovku zvládnete i bez zásuvky. Stačí stočit drát do několika závitů a pohybovat s ním blízko magentu. Staňte se generátorem elektřiny a vyzkoušejte, jak jí vyrobit co nejvíce.

Potřebujeme: elektřinu, malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

ZRCADLENÍ

Hravá expozice tvořená zrcadly. Když se totiž dají zrcadla správně dohromady, mohou dělat pravé divy, fyzikální divy. Zrcadlící se svět ocení děti i dospělí.

Instalace je vhodná dovnitř i ven a v případě potřeby nevyžaduje elektřinu.

Obří krasohled

V obřím krasohledu uvidíte svět odražený tolikrát, až vám půjde hlava kolem. Jeho velikost budí respekt a uvnitř se nachází svět plný krásy a fantazie. Skvělý je před obrazovkou s měnícím se pozadím. Nejkrásnější ale je, pokud se do něj mohou dívat na sebe dva lidé – musí se tak každý koukat z jedné strany. Pokud jsou na akci děti, vozíme pro ně schůdky. Pokud je expozice v šeru, má vlastní světelný pásek, který společně s odrazy vytváří ještě krásnější světelné divadlo.

Potřebujeme: v šeru osvětlení, elektřinu vyžaduje dle domluvy. ​

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Otevřené krasohledy

Návštěvníci si pohrají s mnohonásobnými odrazy a vyzkouší si tvořit krásné symetrické obrazce podle vzoru, nebo dle své vlastní fantazie. Od fyziky se zde dostáváme k matematice, a že je co zkoumat!

Potřebujeme: stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Nekonečné zrcadlo

Návštěvníci mohou obdivovat efekt nekonečné hloubky, vytvořený pomocí zrcadel.

Potřebujeme: v šeru elektřinu kvůli osvětlení.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Koutový odražeč

Takový roh, například v místnosti, je pro matematiku i fyziku velmi zajímavý tvar. A když do něj dáme zrcadla, můžeme se do jejo zvláštností ponořit všichni. Koutovému odražeči totiž neuniknete, uvidíte se, ať se pohnete na kteroukoliv stranu.

Potřebujeme: stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Smíchané obličeje

Napůl tebe, napůl sebe. Chvíli ty a chvíli já. Hravý exponát, který vás doslova promíchá. Exponát je fotogenický a v science centrech velmi oblíbený.

Potřebujeme: stůl, případně dvě židle.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Kreslení přes zrcadlo

Zleva doprava, shora dolů, to jsou naše typické pohyby rukou při psaní. Ale co když mozek potrápíme a některý směr změníme? Zkuste se podepsat v zrcadle! Exponát je jednoduchý a zabaví malé i velké.

Potřebujeme: stůl, případně židli.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Válcová zrcadla

Podivný pokřivený obraz člověk očima těžko interpretuje. Stačí ale válec se zrcadlem, který obraz narovná a my odhalíme, co obrázek nebo 3D vytištěný prazvláštní tvar představuje.

Potřebujeme: stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

NE/VIDITELNÉ SVĚTLO

Blok exponátů týkajících se světla návštěvníky provede od jednoho konce duhy k druhému a dokonce i za její hranici. V každé části si budou moci prohlédnout a vyzkoušet nejen fyzikálně, ale i vizuálně zajímavé pokusy se světly a lasery.
Expozici je vhodné umístit do šera. Udělá radost velkým i malým návštěvníkům.

Laserová harfa

Věřte, nebo ne, lasery se dají použít i pro výrobu velmi netradičního hudebního nástroje. Dokážete na něj zahrát písničku? Exponát obsahuje několik laserových paprsků. Jejich přerušením lze zahrát tón. Návštěvníci si tak můžou zahrát na skladatele a vytvořit na tento nástroj připomínající svým tvarem harfu vlastní skladbu.

Potřebujeme: elektřinu, exponát lépe vynikne ve tmě..

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

UV koutek

Pod černým světlem se některé věci kolem rozzáří. Prohlédněte si které. Určitě najdete svítit něco i sami na sobě! Překvapí vás jas vašich zubů, bělených triček a pokud máte to štěstí, že nosíte pravý rubín, bude zářit i ten. A pokud ne, zkuste se podívat třeba na BeBe sušenky.

Potřebujeme: elektřinu, stůl nebo vitrínu na umístění předmětů, tmu.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř

Barevná světla a hra stínů

Vytvořte si vlastní stínové divadlo, ale ne jen tak ledajaké. Tyhle stíny budou hýřit barvami a i když budou zdrojem jen tři barvy, stíny rozhodně u tří barev nezůstanou.

Potřebujeme: elektřinu, bílou plochu na promítání, šero.

Upozorňujeme: exponát obsahuje přeblikávající barevná světla nevhodná pro diváky s epilepsií.
dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř

IR koutek

Prohlédněte si svět tak, jak ho možná vnímají hadi. Infračervené světlo naše oči nevidí, ale kamera ano. Prohlédněte si sebe a spoustu dalších zajímavých předmětů.

Potřebujeme: elektřinu, stůl, bílou plochu na promítání, šero.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Jednobarevný svět

Jak by vypadal svět, kterému z celého spektra barev zůstal jen jeden úzký proužek žluté? Prohlédněte si svět v jednobarevném světle a vyzkoušejte si vybarvit omalovánku. Ve světě, kde zmizely barvy, to může být zákeřný úkol.

Potřebujeme: tmu.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř

Kreslení světlem

Kreslit můžeme pastelkami, vodovkami, tužkou, ale napadlo vás někdy kreslit světlem? Jde to hravě pomocí UV světla a fotoluminiscenční fólie. Výhodou je, že váš obraz bude zcela anonymní, protože během pár minut zcela zmizí.

Potřebujeme: možnost upevnění desky s folií (cca 125 cm x 160 cm).

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř

NEVĚŘTE SVÝM OČÍM

Zpravidla si s exponáty hrajete vy. Tady se ale role obrátí a naše pokusy si budou pohrávat s Vámi. Občas uvidíte něco, co není, občas prohlédnete skrz fyzikální princip až k podstatě věci.

Expozice je vhodná dovnitř i ven a pohraje si s myslí malých i velkých návštěvníků.

Moaré

Dáme-li přes sebe dva velmi podobné pravidelné vzory, jako jsou například proužky či soustředné kružnice, naše oči si obrázek složí a uvidíme zajímavé artefakty. A pokud to dáme dohromady ještě fikaněji, budou se před námi pohybovat animace. A co to má společného s vhodným výběrem košile pro vystoupení v televizi? I to se můžete dozvědět u tohoto exponátu.

Potřebujeme: stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Animace

Rozpohybujte vytištěné obrázky. Stačí vhodné proužky, které zakryjí to, co zrovna nechcete vidět a animace je na světě. Vidíte mezi proužky iluzi pohybu?

Potřebujeme: stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Polarizace

Ve 3D kině jsme objevili účinný způsob, jak skrýt obraz svého displeje před všudypřítomnými slídily. Pomocí polarizačních fólií sami zjistíte, jak funguje 3D kino a jak si vyrobit monitor na prohlížení negativů.

Potřebujeme: stůl, elektřinu.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Neviditelné pnutí

Pomocí polarizačních fólií objevíte skryté barvy průhledného pravítka a zjistíte, že tento jev je nejen hezký, ale také velmi praktický. Jakou část předmětu při používání nejvíce namáháme? A jak to zjistit? Bez námahy! Zkoumáním našeho exponátu.

Potřebujeme: stůl, elektřinu.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Optické klamy

Zkuste si, jaké to je jít rovně, když se směry vašeho vnímání otočí naruby. Pokud byste naše brýle nosili celý den, mozek by si obraz obrátil. Mozek je prostě fascinující a vy si ho můžete zkusit ošálit.

Potřebujeme: stoly nebo možnost zavěšení, elektřinu, případně bílou plochu na promítání.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

DALŠÍ EXPONÁTY

Přetlak a podtlak plic

Jakou sílu mají vaše plíce? Je znatelný rozdíl mezi ženou a mužem? Mezi kuřákem a sportovcem? Vyzkoušejte si, jaký dech máte vy a porovnejte se s ostatními.

Potřebujeme: malý stůl.

dospělé publikum
rodiny s dětmi
uvnitř
venku

Pískoviště

Hraní v písku děti neskutečně baví a když se nikdo nedívá, udělají si s nadšením bábovičku i dospěláci. Ještě víc nás ale hrátky s pískem baví u vody. A co teprve, když pískovištěm přímo protéká říčka! Právě takový je náš exponát. Postavte si přehrady, sledujte vznik meandrů a vodní erozi přímo před sebou. Exponát je velký zhruba 1x2 metry, má vlastní stůl.

Potřebujeme: elektřinu, přístup k vodě.

rodiny s dětmi
uvnitř
venku