Jak vystoupení vypadá

Vystoupení většinou předvádí dva performeři, kteří ukazují větší množství pokusů na jedno téma nebo jako průřez pokusů. Naše science show využívají nejatraktivnějších experimentů, ale zároveň nepozbývají prvku pochopení. Diváci se na představení baví, žasnou nad efektními pokusy a zažívají krásný pocit pochopení.

Science show přizpůsobujeme prostorám, které máme k dispozici. Délka našich vystoupení je variabilní od 45 do 90 minut. Je možné kombinovat dvě různá vystoupení, která mohou být za den téměř libovolně reprízována.

Technické požadavky

Vystupujeme v kulturních i divadelních sálech, v tělocvičnách, na pódiích i v amfiteátrech, uvnitř i venku. Jsme schopni se o světlo a ozvučení akce postarat sami, akce je pak jen o něco dražší. Naše vystoupení se dají přizpůsobit libovolnému typu sálu.

Od vás budeme na místě potřebovat

 • elektřinu 230V
 • 2-4 stoly na předvádění pokusů (stačí školní lavice)
 • čas na přípravu a úklid vystoupení (cca 2 hod před a 1 hod po vystoupení) a na případné přestavby představení
 • možnost připojení vlastních hlavových mikrofonů pro vystoupení nad 80 dětí (2x XLR, můžeme použít i místní) 
 • podle vybraného vystoupení
  • možnost práce s ohněm
  • možnost práce s divadelní mlhou
  • šero nebo absolutní tma

Orientační cena

Ceny domlouváme vždy individuálně a zohledňujeme možnosti pořadatele. Orientační ceny vystoupení jsou:

1x představení 15 000 Kč
3x představení v jednom dni 25 000 Kč

Doprava na akci* 9 Kč/km
Zajištění zvuku/světel k našemu vystoupení do 2 000 Kč

*Na vaše akce jezdíme z Brna.

 

Představení

S ohňem, vodou i vzduchem

Experimenty, které létají, hoří, plavou a potápí se. Dětem se na jevišti ukazují v úžasné show základní principy světa kolem nás. Můžeme zkoumat, proč horkovzdušné balóny létají a proč železné lodě plavou. Jakou sílu má vzduch, který nás obklopuje, nebo kdy může způsobit ohňové tornádo?

Představení nabízí výběr pokusů z mechaniky a termiky, které jsou názorné a vizuálně atraktivní. Vystoupení variujeme dle věku dětí.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

1. stupeň ZŠ
venku
uvnitř

Vidět zvuk, slyšet světlo

Lidský sluch je fascinujícím smyslem. Je téměř nemožné ho vypnout. I v odhlučněné místnosti uslyšíme alespoň tlukot našeho srdce. Co kolem nás způsobuje, že slyšíme? ÚDiF si začal hrát se zvukem. Vyráběli jsme různé zdroje rámusu, až nás napadlo: mohli bychom zvuk vidět? A mohli bychom poslouchat světlo?

V představení pomocí fotobuňky vysvětlíme, co je to tón, předvedeme spoustu netradičních hudebních nástrojů a podíváme se, jak se dá zvuk vizualizovat světlem a dokonce i ohněm. A podle délky vystoupení se také podíváme, jak může obyčejná lampička zpívat.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm (není nezbytná), představení může být nevhodné pro diváky s epilepsií.

2. stupeň ZŠ
venku
uvnitř

Neviditelné světlo

Duha obsahuje všechny barvy, dokonce i ty, které nevidíme. Abychom viděli světlo, které zůstává našim očím skryto, musíme se na něj dívat jinak. ÚDiF prochází doslova celým spektrem. Zjistíme, čeho je schopná mikrovlnka, jak vidí svět hadi, jak jsou chráněné naše bankovky a jak rozsvěcet světlo bez drátů.

Hlavními aktéry vystoupení je infračervené, ultrafialové a mikrovlnné záření, se kterými předvedeme nepřeberné množství pokusů.

Potřebujeme: tmu.

2. stupeň ZŠ
uvnitř

Všechny barvy duhy

Růže jsou červené, pampelišky žluté a tráva zelená. Listí umí všechny tyto barvy, stačí si počkat. ÚDiF se tentokrát zaměřil na to, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá. Jak vidí vaši kostkovanou košili váš pes? Věděli jste, že se barvy dají sčítat a odčítat? Kde se vlastně bere šedá? A kolik barev umí váš telefon?

Vystoupení variujeme podle věku žáků buď s akcentem na míchání barev nebo s akcentem na vznik barev v přírodě (modrá obloha, barvy vzniklé difrakcí a podobně). 

Potřebujeme: tmu.

Upozorňujeme: vystoupení obsahuje přeblikávající barevná světla nevhodná pro diváky s epilepsií.
2. stupeň ZŠ
uvnitř

Oheň i mráz na dlani

I přes hřejivou atmosféru vám při tomto představení může běhat mráz po zádech. Podíváme se na věci horké a žhavé ale i na takové, proti kterým led vypadá jako vyhřátý krb. Uvidíte pokusy s ohněm a kapalným dusíkem se vším co k tomu patří. Plameny, výbuchy, spousty mlhy. A možná i někoho zapálíme pro vědu!

Vystoupení je plné ohňů a kapalného dusíku. Kombinuje fyziku a chemii.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

2. stupeň ZŠ
venku
uvnitř

Vší silou

Jakou sílu má veš když působí vší silou? Tlak je, zatímco síla působí. A když je síla, musí být i zrychlení. Jak se poprat se základními pojmy fyziky a neztratit se? Vší silou se o to pokusíme, zrychlíme vaše pochopení fyziky a pokusy na vás budeme hrnout pod tlakem.

Pokusy jsou z řad mechaniky. Zabýváme se těžištěm, tlakem, zákonem zachování hybnosti, zrychlením. Pokusy jsou velmi interaktivní.

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
venku
uvnitř

Příběh žárovky

Thomas Alva Edison držel více než tisíc patentů. Mezi nimi i ten nejslavnější - na žárovku. Ale opravdu ji vynalezl? Sto třicet let nás světlo žárovek chrání před nebezpečími skrývajícími se v noční tmě. A i když si dnes často svítíme něčím jiným, obyčejná žárovka stále zůstává symbolem nápadu. Projděme spolu příběhem jejího vzniku i jejího konce.

Vystoupení kombinuje támata elektřiny a světla, ukazuje základní i složitější principy. Setkáme se s počátky baterky, sirem Humphry Davym, posvítíme si i zářivkami na dálku a LEDkami v kapalném dusíku.

Potřebujeme: tmu, možnost práce s ohněm.

2. stupeň ZŠ
uvnitř

Jednou provždy nehoří!

Oheň je krásná kombinace fyziky a chemie. V tomto vystoupení bude obojího dostatek. Budeme se dívat, co všechno hoří a proč. A jestli je dobrý nápad hasit všechno vodou. Představení si získá nejen diváky, ale zpravidla i přítomný požární dozor. Ale nebojte se. V rukou fyziků se oheň stává hvězdou jevišť.

Podíváme se společně na hoření plynů jako je propan-butan, necháme věci hořet, ale neshořet, uvidíme pokusy s peroxidem a manganistanem draselným, nebo zapálíme karbid vápníku.

Potřebujeme: šero, možnost práce s ohněm, ideálně blízké umyvadlo.

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
venku
uvnitř