Do škol vozíme různé typy programů, které umíme upravit i na míru.
 
 • Vystoupení
  Tradičně 45min science show na jedno z mnoha témat.
 • Dílny
  Dílny, ve kterých si účastníci pokusy vyzkouší sami a zpravidla si odnesou výrobek.
 • Projektové dny
  Celý den programu namixovaný z různých bloků.


Orientační cena dne ve škole

Zpravidla se cena za den programu na škole (např. 4-6 vystoupení pro 200 žáků) pohybuje kolem 12 000 – 17 000 Kč. Záleží na délce a náročnosti konkrétního programu. Detailněji najdete ceny okomentované u jednotlivých typů programů. Jezdíme i do menších škol a školek, kde se cena může pohybovat už od 3 500 Kč, vždy je ale třeba takovou akci místně spojit s jinou větší akcí a termínově se tak více přizpůsobit našemu kalendáři. Případně se domluvit u vás v kraji a spojit se s jinou školou.

Vystoupení pro 1. stupeň ZŠ

Ve vystoupeních pro mladší žáky základních škol, kteří se ještě s fyzikou nesetkali, se snažíme o názornost a pochopení základních přírodních principů. Aniž by děti znaly fyzikální pojmy a termíny, zvládnou díky pozorování pokusů vysvětlit celou řadu jevů. Navíc je zajímavé pokusy baví a motivují k dalšímu zájmu o fyziku jako takovou.

Jak vystoupení probíhá

Vystoupení většinou předvádí dva performeři, kteří ukazují množství pokusů na jedno téma nebo jako průřez pokusů – science show. Představení trvá 45 minut, aby co nejméně rušilo běžný provoz školy, ale může být delší či kratší podle domluvy.

Jezdíme do vašich škol ve dvou variantách. Můžeme udělat větší množství (4-6) malých vystoupení pro skupiny do 60 dětí nebo velké (1-2) vystoupení až pro 200 dětí.

Prostory

Vystupujeme ve třídách, tělocvičnách i aulách. Nejlepším prostorem je pro nás klasická třída, ve které odstraníme lavice a židle naskládáme do půlkruhu kolem nás. Tak jsou k nám děti zdaleka nejblíže.  Vhodná je také učebna blízko vchodu, zpravidla vozíme velké množství věcí.

Od vás budeme potřebovat

 • elektřinu 230V
 • 2-4 stoly na předvádění pokusů (stačí školní lavice)
 • čas na přípravu a úklid vystoupení (cca 1,5 hod před a 1 hod po vystoupení)
 • podle vybraného vystoupení
  • možnost práce s ohněm
  • možnost práce s divadelní mlhou
  • šero (závěsy, žaluzie)

Orientační cena

Cenu při 4 – 6 vystoupení pro se snažíme držet na 90 Kč/žák. Při výrazně menší či naopak větší skupině je cena k domluvě.

Program

Jednotlivá vystoupení najdete detailněji popsaná níže. Velká část témat je volbou konkrétních pokusů i hloubkou a stylem vysvětlení přizpůsobitelná různým věkovým kategoriím.

Za jeden den jsme schopni připravit maximálně dvě různá vystoupení, protože jejich přestavba je náročná. V případě vícedenní akce je třeba domluva na maximálním počtu různých vystoupení i v jednotlivých dnech tak, aby program byl logisticky zvládnutelný.

S ohněm, vodou i vzduchem

Hrátky s živly přináší nepřeberné množství fyzikálních pokusů. Ačkoliv některé z nich mohou vypadat jako kouzla, jejich podstata je jednoduchá a snadno pochopitelná i pro ty nejmenší.

Budeme zkoumat, proč horkovzdušné balóny létají a proč železné lodě plavou, jakou sílu má vzduch, který nás obklopuje, nebo jakým pokusem je možné překvapit doma rodiče.  

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

Kouzelná fyzika

Očima nejde vidět a rukama ho nenahmatáme, přesto je vzduch silnější než my a hladce nás přetlačí. Pokusy se vzduchem mohou vypadat doslova jako z říše magie. S námi však všechny triky snadno prohlédnete a zjistíte že i fyzika vás může učarovat.

S dětmi budeme zkoumat, jak se chovají věci ve vzduchoprázdnu. Uvidíme, jak se balonky nafukují samy od sebe a  jak si znásobit potěšení ze sladkostí. Obrátíme skleničku s vodou vzhůru nohama a přesto z ní nic nevyteče. Uhasíme plamen svíčky a přesto na něj vodu nenalijeme. Nakonec vytvoříme krásné vzdušné prstýnky, díky kterým si kousek vzduchu i zviditelníme. 

Potřebujeme: možnost práce s ohněm a s divadelní mlhou.

Jednou provždy nehoří!​

Oheň je krásná kombinace fyziky a chemie. V tomto vystoupení bude obojího dostatek. Budeme se dívat, co všechno hoří a proč. A jestli je dobrý nápad hasit všechno vodou. Představení si získá nejen diváky, ale zpravidla i přítomný požární dozor. Ale nebojte se. V rukou fyziků se oheň stává zkrocenou hvězdou jevišť. ​

Podíváme se společně na hoření plynů jako je propan-butan, necháme věci hořet, ale neshořet, uvidíme pokusy s peroxidem a manganistanem draselným, nebo zapálíme karbid vápníku.

Potřebujeme: šero, možnost práce s ohněm, ideálně blízké umyvadlo.

 

Teplo a chlad

Zima je rájem nejen pro lyžování, ale i pro pokusy. S teplem a chladem tak experimentujeme každý den už od chvíle našeho narození. Opravdu nás vlněný svetr hřeje? Opravdu je železo studenější než dřevo? A proč se vlastně solí silnice?

Blok o termice seznamuje žáky s pojmy teplo a teplota na základě jejich vlastních zkušeností. Roztaje rychleji kostka ledu na kovové nebo dřevěné destičce? Prozkoumáme změny skupenství na jednoduchém parním stroji, místo exploze provedeme implozi. Překvapíme odpovědí na otázku proč se solí silnice a vyzkoušíme to rovnou na místě.

Potřebujeme: šero, možnost práce s ohněm.

 

Obrázek z vystoupení CO2 se to děje.

CO2 se děje?!

Od bublinek v limonádě až po globální oteplování, oxid uhličitý je dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Společně se podíváme na jeho dobré, zlé, ale především zajímavé vlastnosti. Proč jsou v ementálu díry? Dá se upéct koláč v laboratorním skle? Můžeme si v zimě postavit z oxidu uhličitého sněhuláka?

Na pokusech plných chladu, mlhy, barev a bublin objevíme využití oxidu uhličitého v limonádách, pečení či hašení požárů. Zabředneme i do environmentálních problémů,  které oxid uhličitý způsobuje. Také si se suchým ledem ukážeme levitující bubliny, výbušné kanonky i barvu měnící koktejly plné mlhy.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm a mlhou.

Barvení plamene.

Barevná chemie

Barvy a hlavně barviva zaměstnávají chemiky už dlouho. Staří malíři byli vlastně docela zručnými chemiky a díky chemii mohli na svých plátnech hýřit barvami. V představení plném barevných pokusů se podíváme na to, proč jsou některé známé i neznámé chemikálie barevné, jak se jejich barvy mohou měnit a k čemu všemu to dokážeme využít.

Ukážeme si různobarevné plameny, díky barevným změnám poznáme od sebe kyselé a zásadité a dokonce uvidíme několik chemických chameleonů, kteří barvy postupně mění.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

Hluboko pod nulou

Mráz prý kopřivu nespálí. Ale kapalný dusík je tak studený, že se v něm květina rozpadne na střepy. Takový mráz z přírody neznáme, věci se v něm chovají opravdu zvláštně. Když ale víte jak na to, můžete si do dusíku, který má skoro -200°C, i sáhnout.

Při vystoupení zaměřeném na kapalný dusík zmrazíme leccos. Zjistíme, proč na Měsíci nejsou cyklostezky, a ukážeme si, jak v okamžiku nakrájet svazek petrželky. Uvidíme jak funguje mazací propiska a že není vygumovaná nadobro. Na vlastní uši uslyšíme, proč není dobrý nápad dusík zavřít do uzavřené nádoby.

Vyzkoušet si pokusy vlastníma rukama dává smysl a žáci si vyrobí a odnesou fyzikální hračku či experiment. Dílny je také možné sladit s vystoupením a prohloubit tak pochopení tématu.
 

Jak dílna probíhá

Dílna je vhodná pro menší skupiny cca 20 žáků, maximálně pro jednu třídu. Žáci si pod vedením lektorů zkouší pokusy či vyrábí vlastní pokus, spolupracují v malých skupinkách a rozvíjejí i své manuální dovednosti.

Prostory

Na workshop potřebujeme standardní třídu, ideálně s lavicemi seskládanými do “hnízd”, aby pohromadě mohlo pracovat cca 6 žáků. Ne příliš vhodné jsou místnosti s pevnými lavicemi. Oceníme také učebnu blízko vchodu, zpravidla vozíme velké množství věcí.

Od vás budeme potřebovat

 • elektřinu 230 V
 • přístup k vodě
 • na některé dílny šero či tmu
 • čas cca 1 h na přípravu a 1 h na úklid

Orientační cena

Cena velmi závisí na celkovém množství workshopů / jiného programu v rámci dne. Orientační cena je 90 Kč/žák + materiál na výrobu, který je specifikovaný níže u jednotlivých výrobků.
Program
Pro první stupeň je možné vybírat z delších workshopů i kratších dílniček, které se dají i kombinovat a propojovat. Obecně můžou dílny být na 30 - 90 min dle náročnosti.
 
 • Kaleidoskop (+ 20 Kč)
  Žáci si z pár zrcátek vyrobí a ozdobí krasohled ukrývající pohled na mnohonásobné odrazy.
 • Zrcadlení
  Žáci si pohrají s odrazy a procvičí svou prostorovou představivost v logické hře se skládáním geometrických tvarů. Z této dílny si žáci neodnáší výrobek.
 • Chromatografie (+ 5 Kč)
  Žáci prozkoumají barvy, konkrétně to jak byly namíchány. Například černá fixa obsahuje spoustu sytých světlých barev, jen je objevit.
 • Vodivé těsto
  Žáci si pohrají s elektrickými obvody zábavnou a bezpečnou formou. Zapojovat budou totiž do těsta. Z této dílny si žáci neodnáší výrobek.
 • Raketky (+ 5 Kč)
  Žáci si vyrobí jednoduchou foukací raketu z papíru a PVC trubky.
 • Těžišťové hračky (+ 15 Kč)
  Žáci si vyrobí několik hraček balancujících na ploškách malých a ještě menších a pohrají si s jejich těžištěm.
 • a další
  Jsme schopni vytvořit i dílnu na míru vašim požadavkům.

Projektové dny pro 1. stupeň ZŠ

Pro Vaši školu jsme schopni přivést programu více a zajistit celý projektový den. Žáci si tak můžou vyzkoušet pokusy vlastníma rukama, vyrobit a odnést si vlastní fyzikální hračku či experiment. Může to být příležitost podívat se na jedno téma více do hloubky, nebo také zažít netradiční zážitek jako motivaci. Žáci můžou rozvíjet spolupráci v týmu a logické myšlení v rámci vizuálně zajímavé světelné šifrovací hry a mnoho dalšího.

Jak projektový den probíhá

Projektový den pořádáme zpravidla pro více tříd současně. Typicky se 4-5 našich lektorů stará o 4 třídy po dobu 4 vyučovacích hodin. Třídy se v rámci dne prostřídají na různých programech. Popř. 2-3 naši lektoři chystají program pro 2 třídy na stejnou dobu. Projektový den je samozřejmě možné uspořádat i pro jiný počet žáků či na jinou dobu, pak je vše na domluvě.
 

Prostory

Vzhledem k množství programu je potřeba vyhradit dostatek prostoru. Zpravidla jsou pro nás nejlepší obyčejné třídy. Může se stát, že jich bude třeba více než je počet zapojených tříd.

Orientační cena

Cena se může lišit podle počtu žáků, náročnosti programu a nákladnosti potřebného materiálu. Orientačně můžete počítat s následujícími cenami:
 
4 třídy (cca 100-120 žáků) na 4 hodiny 300 Kč/žák
2 třídy (cca 50-60 žáků) na 4 hodiny 320 Kč/žák
 
Projektový den je možné financovat z Šablon III (šablona Projektový den ve výuce – polytechnické vzdělávání), popřípadě projektů jako je Operační program Jan Amos Komenský (šablona Inovativní vzdělávání žáků). Je možné se domluvit a připravit realizaci tak, aby program naplňoval Vaše cíle.
Program
Náplň projektového dne může být různorodá v závislosti na Vašich preferencích. Typicky kombinujeme vystoupení a dílny, můžeme ale nabídnout i méně typický program jako je naše interaktivní optická výstava. Žáci si můžou procházet jednotlivé exponáty, sami je zkoumat a zkoušet.