Jak vystoupení vypadá

Vystoupení většinou předvádí dva performeři, kteří ukazují množství pokusů na jedno téma nebo jako průřez pokusů – science show. Představení trvá 45 minut, aby co nejméně rušilo běžný provoz školy, ale může být delší či kratší podle domluvy. Kromě vystoupení jsme schopni připravit i dílničky, nebo i celé projektové dny.

Můžeme udělat více (4-6) malých vystoupení pro skupiny do 60 dětí nebo velká (1-2) vystoupení až pro 200 dětí. V jednom dni jsme schopni připravit maximálně dvě různá vystoupení, zejména kvůli jejich přestavbám a množství potřebného vybavení. 

Technické požadavky

Vystupujeme ve třídách, tělocvičnách i aulách. Nejlepší je pro nás obyčejná školní třída blízko vchodu. Posuneme v ní lavice a židle naskládáme do půlkruhu kolem nás. Tak k nám diváci mohou být nejblíže.

Od vás budeme na místě potřebovat

 • elektřinu 230V
 • 2-4 stoly na předvádění pokusů (stačí školní lavice)
 • čas na přípravu a úklid vystoupení (cca 1,5 hod před a 1 hod po vystoupení)
 • podle vybraného vystoupení
  • možnost práce s ohněm
  • možnost práce s divadelní mlhou
  • šero (závěsy, žaluzie)

Orientační cena

Ceny domlouváme vždy individuálně a zohledňujeme možnosti školy. Zpravidla se cena za den programu na škole (4-6 vystoupení pro 200 žáků) pohybuje kolem 10 000 – 15 000 Kč, což ve výsledku znamená cenu okolo 80 Kč na žáka. 

Jezdíme i do menších škol, kde se ceny mohou pohybovat už od 3 500 Kč, vždy je ale třeba takovou akci místně spojit s jinou větší akcí a termínově se tak více přizpůsobit našemu kalendáři. Případně se domluvit a spojit vystoupení s jinou školou. Vždy se snažíme udělat maximum, abychom u vás mohli vystoupit a pro vás i žáky to bylo finančně únosné. 

Vystoupení

Ve vystoupeních pro mladší žáky základních škol, kteří se ještě s fyzikou nesetkali, se snažíme o názornost a pochopení základních přírodních principů. Aniž by děti znaly fyzikální pojmy a termíny, zvládnou díky pozorování pokusů vysvětlit celou řadu jevů. Navíc je zajímavé pokusy baví a motivují k dalšímu zájmu o fyziku jako takovou.

S ohňem, vodou i vzduchem

Hrátky s živly přináší nepřeberné množství fyzikálních pokusů. Ačkoliv některé z nich mohou vypadat jako kouzla, jejich podstata je jednoduchá a snadno pochopitelná i pro ty nejmenší.

Budeme zkoumat, proč horkovzdušné balóny létají a proč železné lodě plavou, jakou sílu má vzduch, který nás obklopuje, nebo jakým pokusem je možné překvapit doma rodiče.  

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

Kouzelná fyzika

Očima nejde vidět a rukama ho nenahmatáme, přesto je vzduch silnější než my a hladce nás přetlačí. Pokusy se vzduchem mohou vypadat doslova jako z říše magie. S námi však všechny triky snadno prohlédnete a zjistíte že i fyzika vás může učarovat.

S dětmi budeme zkoumat, jak se chovají věci ve vzduchoprázdnu. Uvidíme, jak se balonky nafukují samy od sebe a  jak si znásobit potěšení ze sladkostí. Obrátíme skleničku s vodou vzhůru nohama a přesto z ní nic nevyteče. Uhasíme plamen svíčky a přesto na něj vodu nenalijeme. Nakonec vytvoříme krásné vzdušné prstýnky, díky kterým si kousek vzduchu i zviditelníme. 

Potřebujeme: možnost práce s divadelní mlhou.

Jednou provždy nehoří!​

Oheň je krásná kombinace fyziky a chemie. V tomto vystoupení bude obojího dostatek. Budeme se dívat, co všechno hoří a proč. A jestli je dobrý nápad hasit všechno vodou. Představení si získá nejen diváky, ale zpravidla i přítomný požární dozor. Ale nebojte se. V rukou fyziků se oheň stává zkrocenou hvězdou jevišť. ​

Podíváme se společně na hoření plynů jako je propan-butan, necháme věci hořet, ale neshořet, uvidíme pokusy s peroxidem a manganistanem draselným, nebo zapálíme karbid vápníku.

Potřebujeme: šero, možnost práce s ohněm, ideálně blízké umyvadlo.

 

Teplo a chlad

Zima je rájem nejen pro lyžování, ale i pro pokusy. S teplem a chladem tak experimentujeme každý den už od chvíle našeho narození. Opravdu nás vlněný svetr hřeje? Opravdu je železo studenější než dřevo? A proč se vlastně solí silnice?

Blok o termice seznamuje žáky s pojmy teplo a teplota na základě jejich vlastních zkušeností. Roztaje rychleji kostka ledu na kovové nebo dřevěné destičce? Prozkoumáme změny skupenství na jednoduchém parním stroji, místo exploze provedeme implozi. Překvapíme odpovědí na otázku proč se solí silnice a vyzkoušíme to rovnou na místě.

Potřebujeme: šero, možnost práce s ohněm.

 

Obrázek z vystoupení CO2 se to děje.

CO2 se děje?!

Od bublinek v limonádě až po globální oteplování, oxid uhličitý je dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Společně se podíváme na jeho dobré, zlé, ale především zajímavé vlastnosti. Proč jsou v ementálu díry? Dá se upéct koláč v laboratorním skle? Můžeme si v zimě postavit z oxidu uhličitého sněhuláka?

Na pokusech plných chladu, mlhy, barev a bublin objevíme využití oxidu uhličitého v limonádách, pečení či hašení požárů. Zabředneme i do environmentálních problémů,  které oxid uhličitý způsobuje. Také si se suchým ledem ukážeme levitující bubliny, výbušné kanonky i barvu měnící koktejly plné mlhy.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm a mlhou.

Barvení plamene.

Barevná chemie

Barvy a hlavně barviva zaměstnávají chemiky už dlouho. Staří malíři byli vlastně docela zručnými chemiky a díky chemii mohli na svých plátnech hýřit barvami. V představení plném barevných pokusů se podíváme na to, proč jsou některé známé i neznámé chemikálie barevné, jak se jejich barvy mohou měnit a k čemu všemu to dokážeme využít.

Ukážeme si různobarevné plameny, díky barevným změnám poznáme od sebe kyselé a zásadité a dokonce uvidíme několik chemických chameleonů, kteří barvy postupně mění.

Potřebujeme: možnost práce s ohněm.

Hluboko pod nulou

Mráz prý kopřivu nespálí. Ale kapalný dusík je tak studený, že se v něm květina rozpadne na střepy. Takový mráz z přírody neznáme, věci se v něm chovají opravdu zvláštně. Když ale víte jak na to, můžete si do dusíku, který má skoro -200°C, i sáhnout.

Při vystoupení zaměřeném na kapalný dusík zmrazíme leccos. Zjistíme, proč na Měsíci nejsou cyklostezky, a ukážeme si, jak v okamžiku nakrájet svazek petrželky. Uvidíme jak funguje mazací propiska a že není vygumovaná nadobro. Na vlastní uši uslyšíme, proč není dobrý nápad dusík zavřít do uzavřené nádoby.

Dílny pro 1. stupeň ZŠ

Naše vystoupení je možné doplnit také dílnou pro menší skupinu žáků (do 30), ve které si několik pokusů vyzkouší vlastníma rukama. V rámci dílny mohou experimentovat nebo odejít s vlastním výrobkem. 

Máme připravené dílny k těmto tématům a výrobkům:

 • Kaleidoskop
 • Zrcadlení
 • Chromatografie
 • Vodivé těsto
 • Foukací raketky
 • Vírové prstence
 • Těžišťové hračky
 • Výroba slizu

Projektové dny

Pro Vaši školu jsme schopni přivézt programu více a zajistit celý projektový den. Je možné se domluvit na realizaci tak, aby bylo možné jej financovat ze šablon. Rozsah a cenu domlouváme vždy individuálně. 

V rámci projektového dne můžeme namíchat vystoupení, stánky s pokusy i tvořivé dílny.