Náš tým

Jsme vystudovaní fyzici a vysokoškolští studenti, kteří prošli performerským tréninkem a dlouhodobým zaučováním. Máme tak vysokou úroveň znalostí fyziky i předváděcí dovednosti. I přes vysokou profesionalitu jsme hlavně nadšenci, kteří našli oblibu v ukazování fyziky lidem. Neustále hledáme nové cesty jak fyziku vysvětlit srozumitelně a zároveň zajímavě. Jak v důsledku způsobit, aby se z neoblíbené školní disciplíny stalo něco, co je krásné ačkoliv těžko pochopitelné a co můžeme obdivovat na každém kroku.

Bára Mikulecká

tahoun

Bára vystudovala Astrofyziku na MU. ÚDiF jí kdysi oslovil a během chvilky se jí stal druhou rodinou. V ÚDiFu se stará o to, co je třeba: vystoupení, produki, účetnictví, lidi, kancl. Ale hlavně se snaží ÚDiF někam posouvat a rozvíjet jeho potenciál. Založila tábor ÚLeT a kroužek KrTeK, učí na základní škole, vytváří semináře pro učitele. Veškerý volný čas ji aktuálně naplňuje nejmladší ÚDiFáček, Michášek.

Matěj Lang

"lektro"

Matěj je muž mnoha talentů. Uveďme proto jen některé z nich. Krom fyziky se věnuje nebo věnoval krasobruslení, swingovému tanci, ježdění na koloběžce, baletu a v Srbsku studoval vznik místních kultů. Matěj je velmi tolerantní, takže když mu v televizi spletli titulek, přijal označení „lektro“ za své. Jediné s čím se smířit nedokáže je, když ho lidé oslovují magistře. Matěj je totiž inženýr.

Jirka Vlach

chemický velvyslanec

Jirka již od malička žil přírodními vědami. Když mu bylo na začátku vysoké školy nabídnuto přidat se k ÚDiFu, neváhal. Vždyť předávat lidem informace a dělat před nimi chytrého ho vždycky bavilo. Díky tomu se z bojácného introverta stal ukecaný performer, který rád skočí do všeho nového (a taky všem do řeči). Také se v ÚDiFu pomáhá starat o chemickou sekci a vymýšlet nové pokusy. V jeho volném čase byste ho našli šťourat se v elektronice, hrát si s 3D tiskem a sem tam něco zapalovat. Už ve chvíli, kdy k nám přišel se téměř okamžitě stal naším dvorním řidičem.

Mihal Szozda

grafik a bastlíř

Mihal pomáhá údifu od doby, co je s Bárou. Uplatňuje v něm svůj talet na grafiku a fotografii. Vytváří šablony pro weby a nabídky, pořizuje reprezentativní fotky. Když má čas, pomáhá I s bastlením jednoduchých pokusů. Největší aktuální náplní I pomocí v ÚDiFu je hlídání malého Micháška, aby Bára mohla v ÚDiFu naplno pracovat i na mateřské.

Adam Weiser

pečlivý chemik

Adam je vrchní chemik ÚDiFu. Jeho schopnosti nám doporučení profesor z Masaryčky, který byl celý unesený nejen z Adamových protokolů, ale hlavně z Adamovy vlastní laboratoře, kterou si sám vybavil. My jsme z ní ostatně také uneseni 🙂 Co byste čekali od nadaného chemika a fyzika, který si již ve druhé třídě koupil svou první součástku a svůj první litr kyseliny sírové si pořídil v patnácti. Jeho pečlivost přináší do ÚDiFu více bezpečnosti a profesionality. A jeho pracovitost pomáhá ÚDiFu k rychlému vývoji.

Vojta Hanák

vrchní bavič

Vojta je náš vrchní bavič. Má legraci ze všeho a všech, a pokud na někoho v ÚDiFu zaútočí nějaký žertík, zpravidla v tom má prsty. Je vystudovaným učitelem matematiky a fyziky. Po roce stráveném před tabulí prohlásil, že jde dělat něco, co má smysl a přešel do ÚDiFu. Vojta je nadšený muzikant a mimo jiné taky zvukař.

Jindřich Dospiva

dvorní matematik

Jindra je srdcem matematik, který celý život hledá způsoby, jak využít krásy matematiky v našich životech. Začalo to výpočty u deskových a počítačových her a pokračovalo to studiem fyziky a zatím to skončilo u zkoumání sluneční koróny. Ještě více ho však baví tu krásu matematiky a přírodních věd ukazovat a vysvětlovat každému koho to zajímá.

Lenka Karpíšková

ministr chemie

Lenka je chemik tělem i duší. Má vystudovanou chemii na Masarykově univerzitě a pokračuje dál ve studiu oboru fyzikální chemie. Právě tato záliba ve spojení fyziky a chemie ji přivedla k ÚDiFu. Když Lenka zrovna nepředvádí pokusy, organizuje akce a věnuje se vzdělávání a popularizaci vědy. Ve volném čase ráda čte a kouká na seriály.

Vojta Procházka

elektroman

Dává dohromady většinu elektroniky, kterou v ÚDiFu používáme a neváhá strávit pár nocí nad návrhy a realizacemi experimentálních aparatur. Ve velkých fyzikálních laboratořích svítí laserem do plasmatu a snaží se ho přesvědčit, aby začalo fluoreskovat. Cokoliv dělá, dělá s radostí. A je jen málo toho, co v tomto životě nedělá. Vede skautský oddíl, hraje na kytaru, akordeon, chodí 100 km pochody …

Už jsem pochopil jak to funguje, ono je potřeba ignorovat všechna ta varování.

Martina Mrkvičková

fyzička plazmatu

Marťa byla ještě donedávna považovaná za svědomitou studentku obecné fyziky. Namísto poctivé účasti na všech přednáškách ji však dneska nezřídka potkáte, jak se někde na veřejnosti ráchá v kapalném dusíku. Jindy se zas zavírá v laborce ve sklepě a za pomoci laseru si hraje na mrkanou s radikály OH. Svůj zápal pro práci v ÚDiFu hned v prvním týdnu demonstrovala tím, že použitím uhlíkové tuhy vypálila díru do stolu a do podlahy.

Ondráš Přibyla

principál ÚDiFu a vizionář

Jako student teoretické fyziky nadšeně kamarádům vysvětloval topologické invarianty pomocí příběhů Ferdy Mravence. Pak přišel na chuť i experimentální fyzice, kterou smíchal s experimentálním divadlem a založil ÚDiF… Krom toho učí budoucí učitele, koučuje jednotlivce i týmy, s Instruktory Brno pořádá kurzy zážitkové pedagogiky, žongluje a je nadšeným tatínkem.

Karolína Lišková

produkční a performer

Kája vystudovala fyziku kondenzovaných látek na Masarykově univerzitě. Průběžně zjistila, že více než k fyzice v laboratoři a u obrazovky počítače ji to táhne k fyzice, kterou může někomu předávat.
Zaválo ji to k ÚDiFu, se kterým ráda ukazuje, jak zajímavá a zábavná může fyzika být. Přibrala si studium učitelství fyziky a pustila se do hledání způsobů, jak učit fyziku smysluplně a jak studenty motivovat k přemýšlení nad věcmi okolo nás. Velkou životní zkušeností a inspirací jí je skautský oddíl, který vede. Nejspokojenější je ve skalách nebo na vrcholcích hor.

Jakub Píše

kouzelník

Jakkoliv je práce údifáka občas prapodivná, Kubova profese se trochu vymyká i našim měřítkům. Kuba se totiž živí také jako kouzelník, takže ho můžete potkat večer v brněnských kavárnách s balíčkem v ruce. Rád hledá cesty, jak kouzelnické triky propojit s fyzikálními pokusy a nejednou už se mu to i podařilo. Kuba je také šťastným otcem dvou dětí.

Marie Grunová

Chemik v zácviku

Maruška studuje obor Chemie na Masarykově univerzitě. Tato přírodní věda ji očarovala už v osmé třídě, kdy začala doma zkoušet různé experimenty a objevovat, jak co funguje. Díky pokusům postupně zjistila, že chemie a později i fyzika jsou mnohem víc než jen definice a poučky a plně propadla přírodním vědám. Až dětské nadšení pro svítící, létající a barevné věci si nese dodnes a ráda je předává dál.

Leoš Sáblík

Leoš Sáblík

chemik, účetní

Leoš studuje učitelství chemie a matematiky, ale srdcem to je chemik. Rád lektoruje a předává lidem nové informace. Zajímá se o moderní pedagogické metody, které se snaží aplikovat do své výuky. Když zrovna neučí, tak lektoruje, pomáhá připravovat studenty na chemickou olympiádu či vymýšlí nové chemické pokusy. Holt si toho na sebe bere občas trochu více, nemá rád nudu, raději má svůj stav, kdy prostě nestíhá. Má pak aspoň výmluvu pro svoji závislost na kávě.

Saša Porembová

energetický dobíječ ÚDiFu

Saša, študentka učiteľstva matematiky a fyziky, je najmladším členom ÚDiFáckého osadenstva a najviac ju to tiahne tiež k najmladšej časti publika. Jej fyzikálne vedomosti síce ešte nedosahujú úroveň služobne starších kolegov, ale o to viac je z každého nového experimentu udivená a natešená. No a ak sa práve niekomu nesnaží ukázať, že matematika a fyzika sú naozaj úžasné, tak pravdepodobne vandruje po horách s batohom na chrbte alebo vyrába malé milé drobosti pre všetkých okolo.

Jan Pavelka

kreativní srdce ÚDiFu

Honza, přezdívaný Hápéčko, je kreativním srdcem ÚDiFu, který neustále nosí nové nápady na experimenty. Potřebujete-li NĚCO změřit, zaloví ve svém batohu a na místě zimprovizuje jednoduchý NĚCO-skop nebo NĚCO-metr. Kamarádi jej často žádají o opravy svých porouchaných přístrojů. Jeho nejoblíbenějším domácím spotřebičem je mikrovlnka, kterou ve volných chvílích přestavuje na plazmový reaktor.