Stánky s experimenty jsou vhodné na akce pro dospělé publikum i pro rodiny s dětmi. Naše stánky mohou zajistit experimenty na celý večer jako doplnění vystoupení. Často se tak stáváme jedinou tematickou zábavou na firemních večírcích. Velký úspěch mívají samozřejmě pro smíšené publikum rodin s dětmi, kde bývají lidmi doslova obskládány.
Stánek si představte jako stůl plný experimentů, které předvádí jeden až dva performeři ÚDiFu. Experimenty provází srozumitelně, laicky, ale dokáží zajít u zájemců i na vysokoškolskou úroveň. Často se přihlížející lidé stávají součástí experimentů.
Stánky předvádíme uvnitř i venku, v zimě i v létě. Abyste si z našich stánků snáze vybrali, můžete se orientovat podle barevných štítků.
Technické požadavky ⇅
Technicky se domlouváme individuálně. V případě jednoho až dvou stánků jsme schopni zajistit stoly i pártystany (3x4m). Pokud je vyžadován stánek pro větší publikum, jsme schopni ho i ozvučit. Elektřinu ke dvěma stánkům jsme schopni přivést maximálně do stometrové vzdálenosti.
V případě více stanovišť potřebujeme zajistit:
- stoly (2x na každé stanoviště),
- párty stany pro případ dešti nebo extrémního tepla,
- elektřinu k většině stanovišť.
Orientační cena
Uvedené ceny jsou orientační a závisí na charakteru akce i finančních možnostech zákazníka. Naším cílem je vždy vzájemná dohoda ceny tak, aby vyhovovala oběma stranám.
1x stánek (4h)* 10 000 Kč
1x stánek (8h)* 16 000 Kč
Doprava na akci** 9 Kč/km
Zajištění zvuku/světel k našemu stánku do 2 000 Kč
Zajištění pártystanu 1 000 Kč
*Při větším počtu stánků může být celková cena nižší.
**Na vaše akce jezdíme z Brna.
Od balonu k raketám
Kéž bychom mohli létat jako ptáci. Tento sen se lidem splnil už dávno a dnes je pro nás létání celkem běžné. Podívejte se s námi na to, jak se do oblak vznesli první lidé, že není balón jako balón, jestli musí mít letadlo křídla a jak létají rakety.
Potřebujeme: v případě venkovního stánku krytý prostor, kde příliš nefouká.
Hořlavé pokusy
Může něco hořet, ale neshořet? Je vždy dobrý nápad hasit vodou? A jaké barvy může mít plamen? Ukážeme si celou řadu hořlavých pokusů a možná i někoho zapálíme pro vědu.
Potřebujeme: možnost práce s ohněm.
Ledové pokusy
Kapalný dusík má teplotu téměř -200°C. Podobnou teplotu bychom našli nejblíže na Saturnově měsíci Titanu. Zamrzlý svět může v mnoha ohledech překvapit. Zlomí se Eskymákovi pes v zatáčce? Drncají na Sibiři autům kola? Ukážeme vám jak nejrychleji krájet a zametat a jak vodník Kebule vařil mlhu.
Člověk ve vakuu
Jak by se svět změnil, kdyby kolem nás nebyl vzduch? Co se stane s kosmonautem, když se mu porouchá skafandr? A co udělá indiánek ve vakuovačce? Stánek je plný vizuálně atraktivních pokusů a nevšedních zvídavých otázek.
Hrátky s tlakem
Na stanovišti vás čeká mnoho pokusů, které si vyzkoušíte na vlastní kůži. Jaké pocity má vakuově balený oříšek? Jaké to je sedět na fakírské židli? Zjistíte že mezi přetlakem a podtlakem je obrovský rozdíl a že vysavač nemusí sloužit jen k úklidu.
Indukční vařič
Dnes již běžný pomocník v domácnosti vychvalovaný pro svou úsporu energie. Jak to s ním tedy doopravdy je? Proč se na něm hrnec nezahřeje, ale voda ano? Můžeme si s ním na dálku nabít telefon? Aneb co všechno se dá s takovým „indukčákem“ provádět v rukách fyzika.Lidská baterka
Experiment, do kterého budete od začátku doslova zapojeni. Z Vašeho těla uděláme tužkovou baterku, je to ale dobrá náhrada? A mohli bychom si pouhým dotykem nabíjet telefony?
Vysoké napětí
Poznejte sílu blesků a vysokého napětí! O Van de Graaffově generátoru dnes málokdo ví, že to byl první urychlovač částic a je to tedy dědeček slavného urychlovače v CERNu. Dnes jde o fyzikální pomůcku, která vám nechá stát vlasy na hlavě a se kterou se budete cítit jako pán blesků.
Domácí plazmový reaktor
Co všechno bychom neměli zkoušet doma v mikrovlnce? Plazmový generátor, který máme všichni doma, nám ukáže jiskry a výboje, roztaví sklo a s pomocí čokolády se podíváme, jak jsou rozloženy mikrovlny uvnitř něj. A co takhle si doma změřit rychlost světla? Nechte se inspirovat našimi ukázkami s mikrovlnkou.
Neviditelné IR záření
Co je důležité, je očím neviditelné. Blízké infračervené záření sice naše oči nevidí, ale má schopnost nás zahřívat, nebo nám zvyšovat účet za elektřinu, pokud vychází z našich lustrů. Uvidíte, jak vypadá svět infračervenýma očima, že je Coca Cola bílá a proč už nekoupíte fotoaparát s nočním viděním.
Všechny barvy duhy
Svět bez barev by byl prostě nudný. Barvy nás baví a fyzika kolem nich je prostě fascinující. Jak vznikají barvy? Jak je interpretuje mozek? Kolik barev doopravdy můžeme vidět? A jak to vidí náš pes? Přijďte se pokochat světem barev a dozvědět se mnohé zajímavosti!
Potřebujeme: šero.
Neviditelné UV záření
Je zářivě bílé prádlo opravdu čistější? Jak odhalit falešné peníze a poznat, kdo má umělé zuby nebo barvené vlasy? Rozhlédneme se v UV světle a rozzáříme svět okolo sebe.
Potřebujeme: tmu.
Jednobarevný svět
Jak by vypadal svět, kterému z celého spektra barev zůstal jen jeden úzký proužek žluté? Podíváme se na svět v monochromatickém světle, necháme zmizet barvy a zjistíme, že není žlutá jako žlutá.
Potřebujeme: tmu.
S paprsky světla
Světlo budeme odrážet, lámat i ohýbat. Ukážeme si, proč jsou na Měsíci odrazky a jak optická vlákna spojují svět internetu. A nakonec si pohrajeme s neviditelností.
Potřebujeme: tmu.
Zamrzlý pohyb
Filmy využívají jednu dokonalou iluzi. Blikají na nás jednotlivé obrázky tak rychle za sebou, až máme pocit, že vidíme plynulý pohyb. Stroboskop umí jev opačný. Blikajícím světlem dokáže pohyb zpomalit, zastavit a dokonce obrátit. Vrtule letadla stojí na místě a voda teče vzhůru. Potřebujeme: tmu.
Upozorňujeme: stánek obsahuje ostře blikající světlo nevhodné pro diváky s epilepsií.
Polarizace
Ve 3D kině jsme objevili účinný způsob, jak skrýt obraz svého displeje před všudypřítomnými slídily. Pomocí polarizačních fólií sami zjistíte, jak funguje 3D kino a jak si vyrobit monitor na prohlížení negativů.
Magické magnety
Hrátky s živly přináší nepřeberné množství fyzikálních pokusů. Ačkoliv některé z nich mohou vypadat jako kouzla, jejich podstata je jednoduchá a snadno pochopitelná i pro ty nejmenší.
Kouzelná chemie
Chemie není jen o velkých aparaturách, složitých chemikáliích a lidech v pláštích. Budeme se věnovat pokusům z chemikálií, které doma člověk může běžně najít či si je snadno koupit. Občas prostě jen stačí spojit dvě běžné kuchařské přísady a místo nadýchané buchty dostanete výbušnou směs.
Potřebujeme: možnost práce s ohněm, přístup k vodě, v případě stánku uvnitř dobře větratelnou místnost.
Pokusy z kuchyně
Experimenty, se kterými můžete sami kouzlit, protože nejlepší na nich je, že je máme všichni doma. Je lehčí voda nebo víno? Můžeme otočit sklenici vzhůru nohama, aniž by její obsah vytekl? Naučte se experimentovat!
Bublifuk
Velké, kulaté a barevné bubliny fascinují malé i velké. Přijďte si s nimi vyhrát. Umíme bubliny tak velké, že se do nich vejdete celí.
Potřebujeme: prostor, kterému nevadí vlhko.
Vodní rakety
Odpalte si raketu, u které se i trochu zchladíte. Odpaliště raket je trochu mokré, protože našim raketám nesrší z trysek oheň, ale voda. Nicméně dolet této rakety vás jistě udiví.
Potřebujeme: přístup k vodě, dostatečně velký venkovní prostor, kterému nevadí mokro.
Vodní pokusy
Inspirativní pokusy s vodou na doma i na přemýšlení. Jak vyrobit jednoduchý parní stroj? Proč se v zimě solí silnice? Co všechno vydrží vodní hladina? Čeká vás nepřeberné množství pokusů, které mají jedno společné - vodu. A skoro všechny vás mohou inspirovat i vašim vlastním pokusům doma.
Potřebujeme: přístup k vodě.
Podivná kapalina
Škrob rozpuštěný ve vodě je takový puberťák mezi kapalinami. Čím víc na něj tlačíte, tím méně se mu chce téci. Chodit po vodě nedokážeme, ale po této škrobové nenewtonovské kapalině se klidně proběhnout můžete. A už jste někdy zkusili do vody zatlouct hřebík?
Potřebujeme: přístup k vodě, omyvatelnou podlahu.
Na hladině vody
Hladina vody je velký silák. Chová se, jako by byla jakousi pružnou blánou, takže po ní mohou třeba běhat vodoměrky. Voda je tímto svým povrchovým napětím dokonce přírodní rekordman. Ukážeme vám, co vše hladina vody dokáže, uspořádáme závody lodiček a uvidíte i hranaté bubliny.
Potřebujeme: přístup k vodě.
Hudební nástroje
Svět je plný hudebních nástrojů. Ty totiž můžete vytvořit téměř z čehokoliv. Prosté oddělení stavebnin se může stát základem vašeho nového orchestru, který žánrově obstojí v hudbě lidové i filmové. Může se dokonce stát, že našim nástrojům z trubek a hadic zcela propadnete a zahrajete si s námi.
Potřebujeme: možnost práce s ohněm (není nezbytná).