MŠ a 1. stupeň ZŠ

Obecná

Vyzkoušíte si jednoduché pokusy, které můžete připravit pro své žáčky a žáky, kteří ještě nemají fyziku. Jednoduchá příprava, jednoduché jevy, základní principy. I malé dítě si tak u vás ve třídě bude moci objevovat a zkoumat zákonitosti přírody kolem nás. 

Pokusy s hladinou vody

Voda je superhrdina mezi kapalinami a my některé její vlastnosti prozkoumáme. Vyzkoušíme si, jak chodí vodoměrky po hladině a jak to s nimi dopadne, pokud se do vody dostane jar. Vyrobíme si rozvíjející se lekníny, budeme závodit s lodičkami a malovat barvami v mléce. Vysvětlíme si, jak fungují nepromokavé materiály a jak pijí rostliny.

Pokusy s létáním

V druhé části semináře společně urazíme cestu od prvního létajícího dopravního prostředku až po lety do vesmíru. Vyrobíme si řadu plachtících hraček a odpálíme rakety na nejrůznější pohon. Odpovíme na řadu otázek. Kdo první vzlétnul k mrakům? Může být letadlo kulaté? A s čím si hrají delfíni?

Pokusy s elektřinou

Elektřina je pro nejmenší těžko uchopitelná, přesto se s ní ale už od útlého věku potkávají. Společně si vyrobíme řadu drobných hravých pokusů, při kterých budeme zkoumat, jak se věci přitahují a odpuzují, uslyšíme i přeskakovat jiskry. Zkusíme také zapojit jednoduchý obvod a rozsvítit LED světýlko. Zvládnou to i nejmenší, u nás se totiž zapojuje do těsta!

Pokusy s magnety

Pohrajeme si také se silou magnetů, prozkoumáme, co přitahují a co ne. Vyrobíme si několik jednoduchých hraček, například stoupajícího motýlka nebo závodní magnetickou dráhu.

Pokusy s hustotami

V bloku věnovanému hustotě si ukážeme, jak přiblížit těm nejmenším, proč některé věci plavou a jiné naopak klesají ke dnu, co je to ta hustota ja se s ní dá hrát. Vyrobíme si malého potápěče, karteziána, a přijdeme na to, jak funguje ponorka a jak se potápí ryby. 

Pokusy se zrcadly a čočkami

Optika je pro malé děti velmi abstraktní. A přitom se s ní setkávají na každém kroku. Ukážeme vám, co všechno s dětmi můžete pozorovat v přírodě a jak tyto jevy fungují. Vyrobíme si jednoduchý krasohled, prozkoumáme, jak funguje odrazka a reflexní vesta, budeme si hrát s akvárkem, želé a reálnými čočkami. A dostane se i na neviditelnost.

Pokusy se zvukem

Vyrobíme si různé zdroje zvuku a jednoduché hudební nástroje. Ukážeme si, v čem se zvuk šíří lépe, v čem hůř a v čem vůbec a na toto téma si vyrobíme jednoduchý kelímkový telefon a zaposloucáme se do zvuků přes naše kosti. Zvuk dětem dokonce i zviditelníme.

Pokusy s balancování

Už od malička zkoumáme své tělo a jeho rovnováhu. Společně najdeme těžiště našeho těla a budeme řešit, kdy jsme stabilní a kdy padáme. Vyrobíme si několik jednoduchých hraček, které budou balancovat na ploškách malých a ještě menších, nebo třeba necháme válec se kutálet do kopce.

Pokusy s teplem

Z termiky chceme dětem ukázat hlavně praktické věci ze života v pokusech, které jsou vizuálně pěkné a překvapivé. Vytvoříme si fontánu poháněnou teplem. Vodu uvaříme v papíru nebo i v nafukovacím balónku. Prozkoumáme tání ledu, proč solíme silnice a proč se nám kovy zdají studenější než dřevo.

Pokusy se silou

Na vlastní kůži vyzkoušíme, proč je dobré nosit helmu a co to znamená, že se tlak rozprostře do plochy. Experimentálně zjistíme, kolik balonků je třeba, mají-li unést dospělého člověka, nebo si třeba vyrobíme i jednoduchý kanonek, který díky přetlaku bude střílet náboje z celeru na úctyhodnou vzdálenost.

Pokusy s barvami

Barvy budeme míchat a zase je rozkládat. Podíváme se na to, proč displeje a malíři míchají barvy jinak, jak vypadá duha a jaké všechny barvy v sobě skrývá přímo sluníčko. Ponoříme se do nekonečného množství optických klamů kolem nás a zjistíme, že není šedá jako šedá a že na nás člověk z obrazu může koukat ze všech stran.