encs
 • profil na facebooku
 • Experimenty domácí


  IMG_0689_small
  Výroba domácí meteostanice - díl I. BAROMETR

  Na počasí nás nejvíce zajímá, jak bude zítra. Jak to poznat podomácku? Máme pro vás návod, který funguje lépe, než rosnička - tak fyzika přece!
  Podle změny tlaku pomocí baromentru námořníci dodnes sledují změny počasí, v leteckém provozu se dodnes pomocí tlakoměrů určuje výška letadel. A s tímto primitivním barometrem můžete sledovat změnu tlaku s vašimi dětmi i vy!
  Návod si stáhněte zde v pdf Barometr 


  IMG_0689_small
  Vyrobte si doma vodík a kyslík! Jak? Elektrolýzou!

  K domácí elektrolýze vám postačí baterka, tužky a pár drátků. Pohled na unikající bublinky vznikající na elektrodách z tužek je okouzlující. Doufáme, že vás nadchne stejně jako nás.
  Stručný návod jsme pro vás připravili na stránce domácí elektrolýza
  nebo si jej můžete stáhnout v pdf elektrolyza.pdf .  

  Projekce souhvězdí


  IMG_6483_small
  Vytvořit souhvězdí můžete i doma v obýváku!

  Hvězdy na obloze jsou fascinující! Neznám člověka, kterému by se noční obloha nelíbila. Máme pro Vás odzkoušený tip, jak si souhvězdí vyrobit doma, nebo s dětmi ve škole či na fyzikálním kroužku. Nepotřebujete k tomu ani tmu ani dalekohled ani pozdní hodiny - rozhodně ale večer běžte a své výtvory porovnejte s realitou opravdových hvězd!
  Návod naleznete na stránce projekce souhvězdí nebo stáhněte v pdf souhvezdi.pdf.  

  Lávová lampa


  IMG_6889-small
  Pokus, který se líbí malým i velkým

  Lávová lampa je velmi známý pokus, pokud jste ho ale ještě nezkoušeli, doporučujeme. Jde o vizuálně velmi atraktivní pokus a zaujme v každém věku. Experiment si hraje s hustotami a můžete jej bez problémů zkoušet doma i s těmi nejmenšími.
  Návod naleznete na stránce lávová lampa nebo stáhněte v pdf Lavova-lampa.