csen
 • profil na facebooku
 • Náš tým

  Jsme vystudovaní fyzici a vysokoškolští studenti, kteří prošli performerským tréninkem a dlouhodobým zaučováním. Máme tak vysokou úroveň znalostí fyziky i předváděcí dovednosti. I přes vysokou profesionalitu jsme hlavně nadšenci, kteří našli oblibu v ukazování fyziky lidem. Neustále hledáme nové cesty jak fyziku vysvětlit srozumitelně a zároveň zajímavě. Jak v důsledku způsobit, aby se z neoblíbené školní disciplíny stalo něco, co je krásné ačkoliv těžko pochopitelné a co můžeme obdivovat na každém kroku.

  Bára Mikulecká
  produkční

  Během tří let v ÚDiFu jsme u Báry objevili její organizační duši a neoficiálně ji jmenovali naší produkční. Jako člověk, který v životě potřebuje neustálou změnu a který nevydrží dlouho na jednom místě, se snaží ÚDiF neustále posouvat a rozvíjet. V dněšní době dodělává diplomovou práci z astrofyziky a velmi ráda by se hlouběji ponořila do propagace této tajuplné vědní disciplíny. Noci tráví vysedáváním u astronomického dalekohledu, kterým hledá extraterestriální objekty. Proto se ji rozhodně nedovoláte před desátou hodinou ráno.

  Vojta Hanák
  vrchní bavič

  Vojta je náš vrchní bavič. Má legraci ze všeho a všech, a pokud na někoho v ÚDiFu zaútočí nějaký žertík, zpravidla v tom má prsty. Je vystudovaným učitelem matematiky a fyziky. Po roce stráveném před tabulí prohlásil, že jde dělat něco, co má smysl a přešel do ÚDiFu. Vojta je nadšený muzikant a mimo jiné taky zvukař.

  Vojta Procházka
  elektroman

  Dává dohromady většinu elektroniky, kterou v ÚDiFu používáme a neváhá strávit pár nocí nad návrhy a realizacemi experimentálních aparatur. Ve velkých fyzikálních laboratořích svítí laserem do plasmatu a snaží se ho přesvědčit, aby začalo fluoreskovat. Cokoliv dělá, dělá s radostí. A je jen málo toho, co v tomto životě nedělá. Vede skautský oddíl, hraje na kytaru, akordeon, chodí 100 km pochody …

  Už jsem pochopil jak to funguje, ono je potřeba ignorovat všechna ta varování.

  Adam Weiser
  pečlivý chemik

  Adam je vrchní chemik ÚDiFu. Jeho schopnosti nám doporučení profesor z Masaryčky, který byl celý unesený nejen z Adamových protokolů, ale hlavně z Adamovy vlastní laboratoře, kterou si sám vybavil. My jsme z ní ostatně také uneseni 🙂 Co byste čekali od nadaného chemika a fyzika, který si již ve druhé třídě koupil svou první součástku a svůj první litr kyseliny sírové si pořídil v patnácti. Jeho pečlivost přináší do ÚDiFu více bezpečnosti a profesionality. A jeho pracovitost pomáhá ÚDiFu k rychlému vývoji.

  Marťa Mrkvičková
  nesvědomitá studentka

  Marťa byla ještě donedávna považovaná za svědomitou studentku obecné fyziky. Namísto poctivé účasti na všech přednáškách ji však dneska nezřídka potkáte, jak se někde na veřejnosti ráchá v kapalném dusíku. Jindy se zas zavírá v laborce ve sklepě a za pomoci laseru si hraje na mrkanou s radikály OH. Svůj zápal pro práci v ÚDiFu hned v prvním týdnu demonstrovala tím, že použitím uhlíkové tuhy vypálila díru do stolu a do podlahy.

  Saša Porembová
  energetický dobíječ ÚDiFu

  Saša, študentka učiteľstva matematiky a fyziky, je najmladším členom ÚDiFáckého osadenstva a najviac ju to tiahne tiež k najmladšej časti publika. Jej fyzikálne vedomosti síce ešte nedosahujú úroveň služobne starších kolegov, ale o to viac je z každého nového experimentu udivená a natešená. No a ak sa práve niekomu nesnaží ukázať, že matematika a fyzika sú naozaj úžasné, tak pravdepodobne vandruje po horách s batohom na chrbte alebo vyrába malé milé drobosti pre všetkých okolo.

  Jarda Stárek
  nadšený pozorovatel všeho

  Jarda si rád hraje a pozoruje svět kolem sebe. Dokáže ho nadchnout i vlastní chlup plovoucí na hladině vody, jehož stín je ověnčen „svatozáří“. Svá pozorování nadšeně sděluje všem živým tvorům, klidně i pstruhům ženoucím se za vhozeným rohlíkem, kteří tak velmi názorně ilustrují Brownův pohyb. Nejraději však obohacuje o své skromné znalosti ty, kteří o to jeví zájem. Proto velmi rád jezdí s ÚDiFem po školách a snaží se udifit mladou budoucnost národa. Studuje na ústavu Fyziky kondenzovaných látek na MU a od chytání polohrubé mouky do své pasti přešel k pozorování světa elektronovým mikroskopem.

  Jan Pavelka
  kreativní srdce ÚDiFu

  Honza, přezdívaný Hápéčko, je kreativním srdcem ÚDiFu, který neustále nosí nové nápady na experimenty. Potřebujete-li NĚCO změřit, zaloví ve svém batohu a na místě zimprovizuje jednoduchý NĚCO-skop nebo NĚCO-metr. Kamarádi jej často žádají o opravy svých porouchaných přístrojů. Jeho nejoblíbenějším domácím spotřebičem je mikrovlnka, kterou ve volných chvílích přestavuje na plazmový reaktor.

  Ondráš Přibyla
  principál ÚDiFu a vizionář

  Jako student teoretické fyziky nadšeně kamarádům vysvětloval topologické invarianty pomocí příběhů Ferdy Mravence. Pak přišel na chuť i experimentální fyzice, kterou smíchal s experimentálním divadlem a založil ÚDiF… Krom toho učí budoucí učitele, koučuje jednotlivce i týmy, s Instruktory Brno pořádá kurzy zážitkové pedagogiky, žongluje a je nadšeným tatínkem.

  Tomáš Tyc
  průkopník

  Patří k průkopníkům fyzikálních show v Brně, roku 2005 začal s pořady Dobrodružná fyzika v brněnském planetáriu. Rád pozoruje fyziku všude kolem sebe a vykládá o ní svým studentům a přátelům. S oblibou také fotografuje krásné fyzikální jevy . Je profesorem teoretické fyziky na Masarykově univerzitě a zabývá se základním výzkumem v oblasti optiky, hlavně dokonalých čoček a neviditelnosti.